Útmutató a kerekasztalokhoz, 4. rész
Az alkalmazkodás ideje
Kérdés: Vannak a kerekasztalnak olyan módszerei, és egyértelmű szabályai és alapelvei, amelyek alapján pozitív eredményt érhetünk el?
Először is, a külső körülmények: a résztvevők kikapcsolják a mobiltelefonjukat, és gondoskodnak arról, hogy semmi ne vonja el a figyelmüket, és semmi ne zavarhassa meg őket. A megbeszélés során nem hagyják el a helyüket, csak amikor ez szükséges. Nagyon fontos, hogy ne csatlakozzanak hozzájuk felkészületlen emberek.
Másodszor: mindenki megvitat egy előre megválasztott közös témát, és gondosan meghallgatja a moderátor kérdéseit anélkül, hogy eltérne a megbeszélés témájától.
Harmadik: minden résztvevő kifejezi véleményét, és ez hozzájárul a közös döntéshez. Másrészt vannak olyan emberek, akik passzívan vesznek részt ezekben a folyamatokban. Természetesen nem tudjuk őket kényszeríteni arra, hogy beszéljenek. Hogyan reagáljon a moderátor, és az összes többi résztvevő, ha valaki túl csendes?
Válasz: Valahogy ki kell szednünk belőlük a véleményüket, vagy nem tekintjük őket jelenlévőnek.
Kérdés: Adhatunk-e nekik egy kis időt a kezdéshez?
Válasz: Mindenki kap időt az alkalmazkodásra, a kölcsönös-befogadásra, a probléma megértésére, a véleményének helyes kifejezésére stb. Ezek közös és együttes belső és külső szerveződésnek a problémái. De általában az embernek meg kell értenie, hogy részt kell vennie ebben a kísérletben, és ezt teljes komolysággal kell elhoznunk nekik.
[270452]
KabTV „Vezetői Készségekl” 20/07/09
Forrás:https://laitman.com/2020/09/guidelines-for-round-tables-part-4/