Az individualizmus történelmétől a kollektív intelligenciáig
Kérdés: A kollektív intelligencia és a csoporthatások elfelejtett bölcsesség. Valamikor őseink felhasználták ezt az ismeretet, aztán sok éven át megfeledkeztek róluk. Ma a tudomány feltárja, hogy kiderült, hogy a tömeg furcsa módon bölcsességgel rendelkezik, és a kollektív intelligencia sokkal nagyobb lehet, mint az egyéneké.
Miért felejtették el ezt a bölcsességet, és miért csak ma kezdjük felfedezni és használni?
Válasz: Korábban az emberiségnek nem volt szüksége kollektivitásra. Először az egyéniség, az egyén egoista elszigeteltsége, valamint az egyén és a kollektíva szembenállása felé fejlődött.
Ilyen esetekben mindig az egyéni személyiség győz, mert az erős emberek tudják, hogyan kell irányítani, jelezni, győzni, előre húzni és vezetni a társadalmat. Ezért a társadalom utánuk nyúl, kész meghajolni előttük, mivel a kollektívának könnyebb így létezni.
Az emberek különböznek az önzés szintjében. Ezért a legönzőbbek rohannak előre. Az úgynevezett „az egyén történelemben betöltött szerepe” nagyon fontos az emberi társadalom fejlődésében. Valójában évezredek teltek el azelőtt, hogy e tendencia hanyatlani kezdett volna. Az egyén szerepe kezd eltűnni, és helyébe a közösség lép.
Mindenhol látjuk ezt: vállalkozásokban, sportban, csoportokban. Arra a következtetésre jutottunk, hogy az egyesülés erejét hordozó csoport, bár sok emberből áll, még is egy ember. Ez egy olyan csoport, amely képes újat teremteni és előrehaladni.
Megjegyzés: Az emberiség a primitív kommunális rendszer óta fejlődik, amikor az emberek a tűz körül ültek, és mindent együtt döntöttek el. Aztán 500–600 évvel ezelőtt, a reneszánsz idején, a személyiség fejlődése megugrott. Ma már elmondható, hogy az individualizmus ideje elmúlt, és megkezdődött a kollektív fejlődés.
Megjegyzésem: A csoport, egyénként lép fel.
[273412]
KabTV “Vezetői Készségek” 20/09/25
forrás: https://laitman.com/2020/11/from-historic-personality-to-collective-intelligence/